طلا،فلزی که تصادفی کشف شد!

طلا از آن دسته عناصری است که در طیف گسترده ای از موارد به کار گرفته می شود، از ساخت ریزقطعات الکترونیکی گرفته تا سیستم های فضایی و حالا بد نیست نکاتی درباره آن بدانیم که بدون شک تعجب برانگیز است. هرآنچه که به طلا مربوط شود، هیجان انگیز و خواندنی است از جمله آنکه تقریباً تمام طلایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد در طول تاریخ توسط دیگران استفاده می شده است و درحقیقت می توان گفت بشر همواره درحال بازیافت آن بوده است!

tala

نخستین فلز مورد استفاده انسان نخستین

به احتمال فراوان طلا نخستین فلزی بوده که توسط انسان­های نخستین مورد استفاده قرار می گرفته است. دست سازه های طلایی کشف شده در بلغارستان که به ۴ هزار سال پیش از میلاد مسیح مربوط می شود گواهی براین ادعاست. از این رو حتی می توان گفت عمر طلا در زمین با عصر سنگی برابری می کند.

 

کاربرد طلا در پزشکی

دانشمندان متوجه شده اند در قرن هفتم پیش از میلاد دندانپزشکان در ایتالیا از طلا برای جاساز کردن دندان­های مصنوعی در دهان استفاده می کردند. از آن گذشته در طول تاریخ استفاده از طلا به عنوان ماده پرکننده دندان رواج داشته است.

 

انعطاف پذیری شگفت انگیز طلا

طلا به طرز شگفت انگیزی خاصیت انعطافی و ضربه­پذیری دارد به طوریکه هر اونس از آن را می توان به رشته باریکی به طول ۸۰ کیلومتر تبدیل کرد که در این صورت رشته به دست آمده تنها یک دهم موی انسان قطر دارد!

 

 

طلا، فلزی فناناپذیر

تقریبا می توان گفت طلا فناناپذیر است. بشر در طول تاریخ همواره آن را بازیافت کرده به طوریکه برآورد     می­شود ۸۵ درصد کل طلای کشف شده همواره در حال استفاده است.

 

استفاده از طلا در مأموریت تاریخی آپولو

در مأموریت تاریخی آپولو به ماه، از ورقه نازک طلا به عنوان بخشی از پوشش حفاظتی فضاپیما استفاده شد تا فضانوردان از پرتوهای مخرب کیهانی در امان باشند. همچنین لایه ای بسیار نازک از این فلز در عینک مخصوص فضانوردان به کار گرفته می شود تا آسیبی به چشم آنها وارد نشود.

 

کاربرد طلا در قالب فناوری سبز

استفاده از طلا در ساخت پنجره ساختمان ها را می توان نوعی «فناوری سبز» به شمار آورد چون به بازتابش نور خورشید در تابستان و جذب بهتر آن در زمستان کمک می کند. با این حال استخراج آن فرآیندی آسیب رسان به محیط زیست است. تنها در سال ۲۰۰۰ و در جریان یک حادثه که با نشت مواد شیمیایی مورد نیاز برای استخراج آن به آب همراه شد، حجم قابل توجهی از آب منطقه آلوده و غیرقابل استفاده شد. برآورد می شد این میزان آب برای رفع نیاز ۲٫۵ میلیون تن کافی بود!

 

سیارک هایی که معدن طلا هستند

مقادیر قابل توجهی طلا در فضا و در سنگ های فضایی وجود دارد. دانشمندان برخی سیارک ها را معادن عظیم طلای سرگردان در فضا می دانند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *