مصاحبه دکتر کثیری

مسعود کثیری عسگرانی : متولد ۱۳۴۹

مدارک تحصیلی: کارشناسی: آهن و فولاد دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد، سال ۱۳۷۲

کارشناسی ارشد: شناسایی و انتخاب مواد دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد، سال ۱۳۷۵

دکتری: مواد- دانشگاه صنعتی اصفهان، سال ۱۳۸۸

مسئولیت های اجرایی: با توجه به زیاد بودن سوابق اجرایی در پایان مصاحبه سوابق درج شده است.

kasiri

 

 

* از خاطرات دوران تحصیل خود بفرمایید

 

دیپلم این جانب علوم تجربی بود. بنده از اول قصد داشتم در رشته پزشکی ادامه تحصیل بدهم. در کنکور تجربی دانشگاه دولتی و آزاد رتبه مناسب این رشته را حائز نشدم. بطور اتفاقی بنا به نظر یکی از دوستانم در رشته مهندسی مواد- تولید آهن و فولاد نجف آباد کنکور داده و پذیرفته شدم. قصد خودم این بود که به سربازی بروم و بعد از مراجعه از خدمت مجدداً در کنکور پزشکی شرکت نمایم. اما خانواده مانع شدند، از این رو با اکراه سال اول این رشته را با نمرات نه چندان خوب و از سر بی علاقگی گذراندم. رفته رفته از این رشته خوشم آمد تا اینکه الان از این اتفاق میمون که در زندگیم افتاده بسیار خوشحالم و از اینکه توانستم مدارج علمی آن را طی نمایم و برای جامعه مفید باشم احساس خوبی دارم.

* از نظر شما وبژگی برجسته مهندسی مواد چیست؟

رشته مواد یک رشته مادر است بعبارتی اساس تولیدات مهم در کل صنایع از این رشته شروع می شود. از فلزات گرفته تا سرامیک ها و از طرف دیگر با گذراندن دوره کارشناسی این رشته دانشجو به هر رشته دیگری که علاقمند باشد می تواند در تحصیلات تکمیلی به علاقه خود نزدیک شود. مثلاً اگر کسی کارشناسی ارشد و دکترای الکتروسرامیک را اخذ نماید می تواند مباحث مربوط به الکترونیک و هادی ها را تجربه کند یا اگر به علوم پزشکی علاقمند است می تواند مقطع ارشد و دکتری بیومتریال را انتخاب نماید.

* بازار کار این رشته را چگونه ارزیابی می کنید؟

مشکل اصلی رشته مهندسی مواد، سرمایه گذاری کلان برای شروع بکار می باشد. کشور از نظر شرایط کاری و وجود منابع فلزات و سرامیک ها می تواند به جای صدور مواد خام، در فرآیندهای متالورژی محصولی با ارزش افزوده بالاتر تولید و صادر نماید. اما متأسفانه شرایط فعلی اقتصادی جلوی این رونق را گرفته. از طرف دیگر رکود و کاهش قیمت فلزات در بازار جهانی در زمان کوتاه چند سال آینده بر این موضوع اثر منفی گذاشته است.

* ضعف در مشکلات آموزشی دانشگاه را چه چیزی ارزیابی می کنید ؟

ارزیابی آموزشی همیشه نسبی است و صد البته وظیفه و هدف دانشگاه بهبود هر روزه کیفیت و خدمات دانشگاه می باشد. دانشکده مهندسی مواد نجف آباد از نظر کادر هیأت علمی و نیز وجود وسایل و تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی تقریباً تکمیل است. تجربه نیز روز به روز بر قابلیت همکاران می افزاید و اگر ضعفی وجود داشته باشد آنچه که باعث برطرف شدن آن می گردد خواستن و تلاش دانشجویان می باشد. در بعد خدمات آموزشی نیز دانشگاه سعی داشته با استفاده از مکانیزم های الکترونیکی سریع­ترین و بهترین خدمات را به دانشجویان ارائه دهد.

برای علاقمندان به حوزه تدریس چه پیشنهاداتی دارید ؟

مطالعه کافی، احاطه کامل از موضوع، آشنایی با روش های تدریس و ارائه دروس، تعامل سازنده با سایر همکاران، بکارگیری دانشجویان در مباحث علمی در هنگام تدریس، شرکت در کارگاه های دانش افزایی و برخورد دوستانه و مناسب با دانشجویان باعث موفقیت در تدریس هر مدرس می گردد.

* با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته، آینده آموزشی دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید ؟

خوشبختانه با برنامه ریزی های انجام شده هر روز شاهد پیشرفت های علمی و پژوهشی و ارتقاء دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد هستیم که حاصل تلاش مدیریت، اعضاء هیأت علمی، کارمندان و کارکنان و دانشجویان می­باشد. کسب عنوان (جامع مستقل) به دلیل وجود امتیازات و قابلیت های این واحد بوده که اخیراً از طرف سازمان به دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد اعطاء گردیده است.

* نظر خود را راجع به دانشجویان دانشگاه آزاد نجف آباد و به خصوص دانشجویان دانشکده مواد را ذکر کنید.

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد دانشجویان بسیار مستعد، با انگیره و پرتلاش هستند. همگی از وضعیت و جایگاه این دانشگاه مطلع بوده و سعی در پیشرفت خود و دانشگاه دارند.  روحیه ارتقاء یابی تقریباً در همه آنها وجود دارد. در معرفی دانشجویان دانشکده مواد ضمن تکرار موارد یاد شده دانشجویان بسیار صمیمی  و دوست داشتنی می باشند.

* با توجه به روند کاهش داوطلبان کنکور برنامه دانشگاه جهت افزایش کیفیت آموزشی و جذب دانشجویان علاقمند چیست ؟

خوشبختانه با شرایط فعلی حاکم بر آموزش عالی کشور هر دانشجو به راحتی می تواند رشته مورد علاقه خود را انتخاب، ثبت نام و ادامه تحصیل دهد. از این رو مطمئناً دانشجویانی که در این شرایط هر رشته ای را انتخاب می­کنند به اجبار نبوده و بنابراین علاقه وافر آنها به پیشرفتشان کمک  می کند. که این موضوع خود به خود نیز کیفیت را افزایش خواهد داد.

 

 

 

 

kasiri

 

 

 

* در حال حاضر رابطه دانشگاه و صنعت را چگونه ارزیابی می نمائید ؟

شرایط عمومی تمام دانشگاه های ایران و به خصوص در شرایط فعلی اقتصادی آنچنانی که همانند کشورهای پیشرفته انتظار ارتباط با صنعت وجود دارد نیست. با این حال واحد نجف آباد با سعی و تلاش انجام شده توانسته با

عقد قراردادهای بسیار مناسب سعی در مرتفع نمودن مشکلات صنعت نماید. حوزه پژوهش در این راستا با بکارگیری اعضاء هیئت علمی این موضوع را به عنوان یکی از اصلی ترین اهداف خود در آینده تعریف نموده و بنده امیدوارم که بزودی خبرهای خوبی از طرف آنها به دانشجویان برسد

*پایان نامه های دانشجویان به چه میزان مرتبط با مشکلات جامعه و صنعت می باشند؟

خوشبختانه پایان نامه های ارشد و دکتری رشته مهندسی مواد به علت نیاز به مواد اولیه قابل دسترس و نیز امکانات و فرآیندی قابل حصول، بیشتر در حوزه صنعت و یا حداقل با حمایت صنعت انجام می گیرد.

* برای تداوم بخشیدن نسخه های بعدی نشریه علمی- خبری ۲۴ عیار چه حمایت هایی را جنابعالی و بقیه اساتید می توانید انجام دهید؟

اولا که از دست اندرکاران این مجله که در جهت افزایش اطلاعات علمی و ارتقاء فرهنگی تلاش می کنند سپاسگزارم و از اینکه به علت مشغله زیادم در تهیه این مصاحبه صبور بودند و حوصله به خرج دادند بسیار ممنون هستم و قول میدهم از هر نوع حمایتی که دوستان و دست اندرکاران این مجله بدانند از عهده این حقیر بر می آید دریغ نخواهم کرد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *