تولید سوخت از هوا محقق شد

دانشمندان اخیرا کشف کرده‌اند که گرافن، نازک‌ترین، قوی‌ترین و نفوذناپذیرترین ماده در جهان است که می‌تواند به پروتون‌ها اجازه عبور دهد. کشفی که می‌تواند تکنولوژی سلول‌های سوختی را متحول کند.

با این کشف جدید که جزئیات آن در مجله «Nature» به چاپ رسیده، این احتمال وجود دارد که غشای گرافن یک روز بتواند برای به دام انداختن اتم های هیدروژن از هوا به کار رفته و از هیدروژن حاصل برای تولید الکتریسیته استفاده شود.

مارسلو هیدالگو از دست اندرکاران این تحقیق در دانشگاه منچستر افزود: ما از این نتایج بسیار هیجان زده هستیم زیرا این کشف می تواند راه های جدیدی برای استفاده از گرافن به منظور تولید انرژی پاک باز کند.

گرافن، اولین بار توسط سرپرست این گروه تحقیقاتی پروفسور «اندره گیم» و در سال ۲۰۰۴ استخراج شد و جایزه نوبل سال ۲۰۱۰ را برای وی و همکارانش به ارمغان آورد.

در حال حاضر، شهرت این لایه نازک از گرافن که تنها یک اتم ضخامت دارد به عنوان نازک ترین ماده در زمین بر سر زبان ها افتاده است.

این ماده ۲۰۰ بار قوی تر از فولاد و در عین حال نسبت به تمام گازها و مایعات نفوذناپدیر است که این خاصیت امکان استفاده از این ماده را در موارد متعدد از جمله در پوشش های ضدفساد و بسته بندی های غیرقابل نفوذ فراهم می کند.

Icelandsites002

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *