تولید مواد اولیه ساخت مفصل مصنوعی در ایران

محققان در پژوهشکده مواد و انرژی موفق به تولید آلیاژهایی برای ساخت ایمپلنت ها شدند که این آلیاژها، مواد اولیه برای تثبیت استخوان و جایگزین مفاصل مصنوعی هستند و در موارد پزشکی کاربرد دارند.

hip_joint_acetabulum_labrum_cross_section

سید محمدمهدی هادوی – رییس پژوهشگاه مواد و انرژی گفت: اکنون ما در پژوهشگاه ارتباط خوبی با صنعت داریم به طوریکه برخی طرح ها در مرحله رسیدن به تولید انبوه هستند و درآینده ای نزدیک وارد بازار می شوند.

وی با بیان اینکه ما در پژوهشکده مواد و انرژی موفق به ساخت بیومواد فلزی شده­ایم، افزود: بیومواد فلزی از جمله موادی هستند که در پزشکی کاربرد دارند و از جمله طرح­هایی در پژوهشکده، به شمار می روند که در آستانه تولید انبوه است.

رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی اظهار داشت: بیومواد فلزی از جمله فلزاتی هستند که در ایمپلنت استفاده می شود و ایمپلنت ها برای تثبیت استخوان و جایگزینی مفاصل مصنوعی در مواردخاص و مواردی از این قبیل در حوزه پزشکی به کار می روند.

هادوی افزود: اکنون بیومواد فلزی تاییدیه های استاندارد خود را گرفته و در مرحله پایلوت است که سعی داریم پایلوت بیومواد را تا پایان سال به اتمام برسانیم.

Joint-IMplant-Surgeons-Total-Hip-Replacement

وی با اشاره به اینکه بیومواد جز کالاهای وارداتی کشور محسوب می شود، گفت: ساخت این نوع مواد و جایگزین آن به جای کالای وارداتی می تواند از صرفه جویی بالایی برخوردار باشد.

رییس پژوهشگاه مواد و انرژی افزود: از آنجایی که این فولاد در بدن انسان مورد استفاده قرار می گیرد باید با استانداردهای جهانی مطابقت داشته باشد و به تایید وزارت بهداشت برسد، از این رو شاید به تولید رساندن این بیومواد به طول بیانجامد.

هادوی افزود: امیدواریم از سال آینده به تولید بیومواد فلزی در کشور بپردازیم.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *