سخن سردبیر

با سپاس و لطف ایزد منان این دومین چاپ از نشریه علمی- خبری دانشکده مهندسی مواد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد می باشد که سعی کردیم در سری دوم تغییرات کلی و جزئی، اعم از محتوا و ساختار و چیدمان را فراهم نمائیم.

بعد از حدود یک سال تلاش و کوشش دوستان و همکاران نشریه و بعد از آغاز همکاری این بنده حقیر به عنوان سردبیر، توانستیم اولین سری را در اسفندماه ۹۳ به چاپ رسانده و به دست دوستان و استادید و دانشجویان برسانیم. البته تلاش های استاد ارزجمند جناب آقای دکتر رضا ابراهیمی کهریزسنگی که همیشه در تمام مراحل به ما کمک نموده و دشواری مسیر را برای ما هموار نموده و به همین منظور برای آشنایی بیشتر با ایشان، قسمتی از مطالب این سری را به مصاحبه با ایشان اختصاص دادیم و همچنین آقای دکتر نعیمی که مشوق ما برای تأسیس نشریه بودند تشکر نمائیم و امیداوریم که این قدردانی در خور زحمات این بزرگواران بوده باشد.

یکی از هدف هایی که در این نشریه دنبال می کنیم این است که دانشجویان مهندسی مواد به اهمیت و کاربرد رشته خود در جامعه و در صنعت بیشتر آشنا شده و انگیزه ای باشد برای دنبال روی هر بیشتر دانشجویان در علم مهندسی متالورژی و مواد. البته بیشتر سعی شده که از علم نانوتکنولوژی که این روزها بیشتر مورد بحث و تبلیغ است و همه کشورها به سمت این تکنولوژی نوین رفته اند، صحبت نمائیم.

هماطور که می دانید امروزه از جوراب تا لباس های گوناگون گرفته، از رنگ و مصالح ساختمانی تا پزشکی و …. از علم نانو استفاده می شود.

در این سری و سری های بعدی سعی نمودیم که  نشریه را به سمت نشریه های High Tech  ببریم تا هم مطالب را جذاب تر نموده و هم همه گروه­ها اعم از اساتید و دانشجویان چه در ترم های اول و چه در ترم های آخر تقریباً به یک مقدار استفاده ببرند. مطالب انتخاب شده تمام گرایش های مهندسی مواد در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را شامل می شود. حتی در زمینه هایی که علم مواد در آنها وارد شده مثل پزشکی، ساختمان، صنایع نظامی، صنایع خوردروسازی، هواپیماسازی، کشتی­سازی، نفت و انرژی هسته ای و … استفاده نمائیم.

در این سری نیز مانند سری اول قسمتی را برای معرفی کتاب انتخاب کردیم که دانشجویان و اساتید با کتاب های جدید و کتاب های معروف آشنا شوند قسمتی را به عنوان آگهی  استخدام انتخاب کردیم که دوستانی که فارغ التحصیل این رشته هستند و جویای کار هستند بتوانند از نشریه بهره ببرند.در قسمتی دیگر فلوچارت های کارشناسی در گرایش های مختلف مهندسی مواد که در دانشگاه آزاد نجف آباد ارائه می­شود فراهم نمودیم

بخشی از مجله را به کنفرانس ها و همایش ها و سمپوزیوم های داخلی و بین المللی اختصاص دادیم تا دوستان علاقمند به این گردهمایی ها بپیوندند. بخشی از مجله را به اخبار کارشناسی ارشد اختصاص دادیم برای آنکه از دوستانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های خوب کشور را دارند. در جای دیگر از نشریه به معرفی وب سایت های مربوط به مهندسی مواد اختصاص دادیم تا دوستان بتوانند به سایت های مرجع و اصلی این رشته مراجعه فرمایند و مرتبط با درخواست خود به پاسخ های مربوطه دسترسی داشته باشند. لازم به ذکر است از علاقمندان و دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد که مایل به چاپ پایان نامه خود در مجله علمی- خبری ۲۴ عیار هستند عرض نمایم که حتماً باید مطالب خود را تایپ شده در ۲ تا ۳ صفحه (word) همراه با عکس برای ما ارسال نموده و مشخصات این پایان نامه باید مختصر و مفید و کاربردی بوده و به گونه ای ویرایش شده باشد که همه مخاطبین بتوانند از آن استفاده نمایند زیرا همانگونه که قبلاً هم توضیح داده شد، این مجله یک نشریه علمی- خبری می باشد و علمی- پژوهشی نیست؛ پس باید خبرهای درج شده در نشریه با زبانی ساده و گویا و مختصر و مفید ذکر شود. در پایان از تمامی کسانی که ما را در ارائه هر چه بهتر این نشریه یاری رساندند سپاس گذاری می کنم و به امید عضویت و همکاری همه عزیزان در مجله ۲۴ عیار .

Power of Words

آرش اعتماد

سردبیر  نشریه ۲۴ عیار

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *