نانو شوینده خودرو

مخترعان ایرانی موفق به ساخت نانوشوینده خودرو غیرالکلی شدند که با این نوع شوینده، امکان شست و شوی کامل خودرو ها بدون نیاز به آب فراهم می شود.

مهرتاش هدایتی منش، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان و از مخترعان شوینده غیرالکلی خودرو گفت: نانوشوینده غیرالکلی، از شوینده هایی است که با فرمولاسیونی جدید با قدرت پاک کنندگی بسیار بالایی، توان زدودن انواع آلودگی ها را از سطوح مختلف از جمله خودرو دارد.

وی افزود: برای استفاده از این شوینده کافی است مقدار کمی از محلول داخل بطری را روی خودرو اسپری کنیم و سپس با پارچه تمیز روی سطح آن بکشیم که در این صورت علاوه بر تمیز شدن سطح خودرو، جلایی مشابه پولیش پیدا می کند.

هدایتی با بیان اینکه هر بطری نیم لیتری حاوی محلول نانو شوینده، امکان شست و شوی خودرو به دفعات متعدد را فراهم می کند، گفت: این شوینده منشا گیاهی با خاصیت آنتی باکتریال قوی دارد که با استفاده از آن برای شستشوی خودرو دیگر نیازی به استفاده از آب نیست.

وی با تاکید بر اینکه این شوینده خودرو به تایید آزمایشگاه انستیتو پاستور ایران هم رسیده است، افزود: با استفاده از شوینده خودرو، ضمن صرفه جویی فوق العاده در مصرف آب از مخاطرات ناشی از مصرف شوینده های موجود در بازار از جمله شوینده های چینی لاستیک خودرو که به دلیل خاصیت قلیایی بالا به شدت از استحکام لاستیک می کاهند، پیشگیری می کند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به صادرات انبوه این محصول به کشورهای امارات و عراق و ترکیه اظهار داشت: پایه اصلی این محصول یک ترکیب نانو شوینده طبیعی غیرالکلی است که برای شست و شوی شیشه و سطوح صیقلی مختلف نیز قابل استفاده است و قدرت شویندگی بالای آن در مقایسه با نمونه های موجود در بازار توسط بررسی زاویه تماس و کشش سطحی در آزمایشگاه دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف گواهی شده است.

وی افزود: با توجه به بحران خشکسالی و میزان آب فراوانی که برای شست و شوی هر خودرو مصرف می شود، استفاده از نانوشوینده ابداعی که قادر است بدون آب به بهترین نحو خودرو را تمیز کند، قدم مهمی در صرفه­جویی مصرف آب و حفاظت از محیط زیست به شمار می رود.

نانوامولسیون غیرالکلی پایه نانوشوینده طبیعی خودرو، ضمن ثبت اختراع و دریافت گواهی استاندارد، به عنوان یک محصول نانو مقیاس به تایید ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم رسیده است.

این ترکیب شوینده جدید که فاقد هر گونه نمونه مشابه است، دارای گواهی ثبت اختراع و گواهی اندازه ذرات از پژوهشگاه صنعت نفت را دارد و قادر است بدون نیاز به آب بخش های مختلف خودرو از جمله بدنه، موتور، رینگ و لاستیک ها را کاملا تمیز کند. اختراع این نانومواد شوینده با همکاری دکتر حسین خاتمی بوده است.

1069198_275768429227984_1567726931_n

AAEAAQAAAAAAAAORAAAAJDkxNWM3MGExLTg0ZmYtNGM2NS04YzA5LTg1NGI4ZDc0NzNjYQ

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *