طراحی ناو هواپیمابر با یخ

وقتی انسان‌ها در تنگنا قرار بگیرند، نیروی ابتکار و تخیل شان کارهای عجیب و غریبی می‌کند. در جنگ جهانی دوم، هر دو سوی جنگ ابتکارات زیادی به خرج دادند، اما در این میان یکی از عجیب‌ترین پروژه‌ها، پروژه ساخت و طراحی منحصر به فرد ناو هواپیمابر بزرگی از جنس یخ بود! دلیل مطرح شدن چنین چیزی هم کمبود شدید فلز در آن دوره بود. در این زمان یک مخترع بریتانیایی به نام پایک ماده‌ای اختراع کرد به نام پایکریت.

جفری پایک مخرع ماده پاکریت
جفری پایک مخرع ماده پایکریت

پایکریت می تواند قطعه ای ماشین کاری شده مثل چوب و یا  قالب گرفته به شکل فلز باشد، و هنگامی که در آب غرق می شود تشکیل پوسته عایقی همچون خمیر چوب را می دهد که از ذوب شدن داخل آن جلوگیری می کند.

این پایکریت را با مخلوط کردن آب یا ۱۴ درصد خاک اره می‌ساختند و در کمال تعجب وقتی این ترکیب یخ می‌زد،مقاومتی در حد دیوارهای آجری داشت و خیلی کند آب می‌شد.

جالب است بدانید که پایک تصمیم گرفت که پایکریت را به وینستون چرچیل –نخست‌ وزیر وقت انگیلس- نشان بدهند و وقت مناسبی که به نظرشان رسید، زمانی بود که چرچیل در حمام مشغول استحمام بود! آنها تکه‌ای از پایکرت را در وان او انداختند تا خود جناب نخست‌ وزیر متوجه مقاومت و ذوب شدن ناچیز این ماده بشود. در نتیجه پاکیرت مورد توجه قرار گرفت، یک ستون یک اینچی از این ماده می‌توانست، وزن یک خودرو را تحمل کند.

سرانجام پروژه عجیب Habbakuk مطرح شد که هدف از آن طراحی ناوهایی از یخ بود. ناوهایی محکم و ارزان و مطمئن که در داخل آن یخچال‌هایی برای ساخت یخ و جبران مقدار اندکی از یخ بدنه که آب می‌شد، بایستی تعبیه می‌شد.

شاخص‌ترین چیزی که باید ساخته و طراحی می‌شد، یک ناو هواپیمابر عظیم با وزن دو میلیون تن و طول ۶۱۰ متر بود. یک مدل کوچک ۱۸ متری از این ناو هم ساخته شد، اما دست‌آخر اختصاص دادن ده میلیون پوند به این پروژه توأم با ریسک، تصویب نشد و پایکرت با پایان جنگ، فراموش شد.

نمونه ناو هواپیما بر یخی
نمونه ناو هواپیما بر یخی

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *