لعاب مینا

لعاب مینا (Enamel) یا انامل های پرسلانی نام پوشش شیشه ای اعمال شده روی پایه فلزی، که معمولا فولاد است. لایه رابط بین پوشش شیشه ای و فلز پایه نقش مهم ایجاد اتصال بین دو ماده غیر مشابه را دارد. پوشش شیشه ای نه تنها باید از سطح محافظت کند و جلوه ای زیبا به آن بدهد بلکه باید اتصالی را با پایه فلزی برقرار نماید.

برای ایجاد چسبندگی مینا، لازم است که ساختار الکترونیکی یا اتصال شیمیایی در سطح مقطع مشترک به طور یکنواخت گسترش و بهبود یابد. این امر با اشباع پوشش انامل و فلز پایه با اکسید فلزی ممکن است. برای پایه های آهنی و فولادی این اکسید فلزی FeO است. زبری سطح، چسبندگی را بهبود می بخشد. اگرچه در صورت ضعف اتصال شیمیایی، این مورد تاثیر کمی در چسبندگی خواهد داشت.

افزودن یون های خاص به ترکیب لعاب مانند اکسید کبالت و اکسید نیکل، باعث بهبود و گسترش چسبندگی بین لعاب شیشه ای و فلز پایه می شود. این اکسید ها هم چنین در سرعت اشباع پایه و لعاب توسط اکسیدهای مهم پایه تاثیر زیادی دارند. ضمن اینکه نقش مهمی را در ایجاد و شکل گیری حالت اشباع در مرز مشترک بین پایه و پوشش بازی می کنند. لعاب های لایه رابطه، مینایی حاوی اکسید چسبنده هستند، در حالیکه لعاب رویی این نوع اکسیدها را ندارند.g3

همچنان که از نام لایه رابط مشخص است، این لایه مستقیما روی پایه فلزی اعمال می شود و لایه های دیگر روی این لایه اعمال می گردند. البته در برخی از روش ها فقط لایه رابط به تنهایی اعمال می شود. وقتی لایه رابط به عنوان لایه زیرین استفاده می شو مهم ترین نقش آن برقراری ارتباط لایه رویی با فلز پایه است. برای تشویق و بهبود اتصال، اکسیدهای فلزی خاصی به فرمولاسیون مینا اضافه می شوند.

کوره-رنگ-مینا-کاری

مهمترین اکسیدهای چسبنده، اکسید کبالت است. معمولا برای چسبندگی خوب به حدود ۰٫۰۱ تا ۰٫۰۲ مولار اکسید کبالت نیاز است. اکسید مهم بعدی اکسید نیکل است که می تواند در نسبت مولی ۰٫۰۲ تا ۰٫۰۴ اضافه شود. اکسیدهای دیگری که در درجه اهمیت کمتری قرار دارند اکسید مس، منگنز و آهن هستند. البته مقدار این اکسیدها بستگی به ترکیب آمیز، فرآیند و خواص مورد انتظار دارد.

لایه رابط مصرفی به عنوان لایه زیرین، فرمولاسیونی بر پایه شیشه های بوروسیلیکات قلیایی دارد. مقاومت شیمیایی لازم به وسیله عیوب سطحی که ممکن است توسط پایه فلزی و یا توسط روش تهیه شان ایجاد شود تهدید می شوند. ضمنا لایه رابط باید در شرایط تولیدی، کارپذیری خوبی (ویسکوزیته پایین و کشش سطحی کم) داشته باشد. جمع این خواص ساده از لحاظ فرمولی و تنظیم آن در دمای پخت با شرایط فرآیند امری، دشوار است.g

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *